Yerden Isıtma Sistemlerinin Olumsuz Yönleri

Yerden Isıtma Sistemlerinin Olumsuz Yönleri

İster doğal ürünler olsun ister insan yapımı ürünler fark etmeksizin bilinçli veya bilinçsiz olarak birçok şeyde iyi ve kötüyü bir arada yaşarız. Her iyi ürün ve hizmetin iyi yanları olduğu gibi aynı ürün ve hizmetin olumsuz, kötü yanları da olabilir. Bu hayatın her alanında her konu ve durum için neredeyse değişmez diyebileceğimiz bir gerçektir. Söz konusu yerden ısıtma sistemleri olunca da bu kural geçerlidir. Yerden ısıtma sistemleri kendi içerisinde pek çok olumlu yön barındırmakla birlikte maalesef olumsuz yönleri de bulunmaktadır.

Yerden ısıtma sistemlerinde dikkat edilecekler

Yerden ısıtma sistemleri tamamen zemin içine yerleştirilen sistemler olduğu için mutlaka çok iyi şekilde döşenmeli ve bu alanda uzman ustalar tarafından tüm döşeme işleminin tamamlanması gerekir. Çünkü radyatörlü sistemlerde olduğu gibi olası bir sorunda lokal olarak müdahale etmek yerden ısıtma sistemlerinde pek mümkün değildir. Bu sistemler yer döşemesinin altında kaldığı için olası bir problemde sorunu tespit edebilmek adına yer döşemesi de sökülebilmektedir. Bu da gayrimenkul sahibi için neredeyse yerden ısıtma sisteminin kendini kadar bir maliyet çıkarabilmektedir. Bu yüzden tüm döşemenin çok iyi şekilde yapılması ve kontrol edilmesi gerekmektedir.

Bunların yanı sıra yerden ısıtma sisteminde tüm ısı tabandan geldiği için bazı hassas yapıdaki eşyalarınızın taban kısmı yükselen ısı nedeniyle zarar görebilmektedir. Bu nedenle eğer yerden ısıtma sistemi kullanacaksanız, ısıtma sistemleri arasında sizin için en uygun olanın yerden ısıtma sistemi olduğuna karar verdiyseniz eğer mutlaka aşırı ısıdan zarar görebilecek eşyalarınızın alt kısmına yani tabanlarına koruyucu bir müdahalede bulunmanız gerekmektedir. Aksi halde uzun vadede eşyalarınız yüksek ısı nedeniyle kullanılamaz hale gelebilmektedir.

Bir diğer dikkat etmeniz gereken unsur ise yerden ısıtma sistemini kullanmaya karar verdiğinizde konutunuzun zemininde istediğiniz halı ve kilimleri kullanamayacak olmanızdır. Yerden ısıtma sistemlerinde, ısı çıkışını engellememek için mutlaka daha hafif ve ince halı ila kilimler kullanılması gerekmektedir. Aksi halde ısı kaynağının üstü örtüleceği için yerden ısıtma sisteminizden yeterli derecede yüksek performans alamayabilirsiniz.

Genel Kültür