Teniste Kullanılan Raketlerin Özellikleri Nasıl Olmalıdır

Teniste Kullanılan Raketlerin Özellikleri Nasıl Olmalıdır

Tenis spor dalında kullanılmakta olan raketler belirli özelliklere sahiptirler. Raketler tercih edilmesi esnasında bulunulmuş okunan seviye ve yaşa göre tercih yapılmalıdır. Tenis sporuna henüz yeni başlangıç yapmış bir birey için raketini seçmek zor olacağından bulunulan kulüpten destek alınması daha doğru olacaktır. Tenis raketlerinin tercihinde dikkat edilmesi gereken birtakım özellikler vardır. Raketlerin kordajları, ağırlıkları, boyları ve ölçüleri oldukça büyük önem taşır. Bu özellikler dahilinde rahat tercihi yapılabilmektedir. Tenis sporunda seviye ve kademe atlanıldıkça raketin seviyesi de yükselecektir.

Tenis Müsabakalarında Kullanılan Topların Nasıl Olması Gerekiyor?

Tenis müsabakalarında kullanılan toplar yönetmenliğin belirlemiş olduğu kurallara göre seçilen ya da tercih edilen toplardır. Genellikle neon renklerden oluşan bu toplar neon yeşil, neon pembe renklerde olsa da asık tercih edilen neon sarısı rengidir. Neon sarısının tercih edilmesinin en önemli sebebi ise topun oyuncular ve seyirciler tarafından rahatlıkla fark edilebilir olmasıdır. Topun rengi haricinde ise topun boyutu, ölçütü, gramajı yani ağırlığı gibi özellikler de baz alınmaktadır. Tenis topları iste çeşitlerine ve kategorilerine göre toplamda 3 gruba ve 13 çelişe ayrılır. Tüm bu çeşitlerdeki toplar maça, maçın seviyesine ve oyunculara göre tercih yapılır. Özellikle ilk olarak tenise yeni başlayan bireylerde toplar farklılık gösterir.

Tenis Maçında Kaç Adet Hakeme Yer Verilir?

Bir tenis maçında toplamda 13 adet hakem yer alır. Bu 13 adet hakemin görevleri farklıdır. Normal bir futbol maçında 1 adet hakem bulunurken, tenis maçında 13 adet hakem yer almasının sebebi oldukça disiplinli ve kontrollü bir maç olmasının sağlanmasıdır. 1 adet normal hakem, 1 adet kenarda oturan başhakem, her 2 yanda da birer tane olmak üzere toplamda 2 adet ayak hatası hakemi, 6 adet dikey çizgi hakemi, 2 adet yatay çizgi hakemi ve 1 adet ağ hakemi maçta yer alır. Normal hakem olarak adlandırdığımız hakem, maç içerisinde yer alan yüksek sandalyede oturan hakemdir. Yüksek sandalyede oturan hakem maçı kuşbakışı olarak da takip eden hakemdir.

Kaynak: https://tenis.market/blog/tenis-kurallari

Spor