Spitz Köpek Irkının Genel Özellikleri

Spitz Köpek Irkının Genel Özellikleri

Çin’de ortaya çıktığı ve en eski atasının Çin’den yayıldığı düşünülen Spitz köpek ırkı hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu yazı tam size göre.

Spitz ırkı, sevecen yapıya sahiptir. Çok uyumlu ve ilgi düşkünü olduklarından dolayı çocuklu aileler için son derece uygun bir bir tercih olabilir. Sürekli güler ve hareketlidir. Bulunduğu çevreye de pozitif enerji veren bu köpek, çevresindeki insanların iyi hissetmesini sağlar. Karşısındaki insana nazik ve kibar tutumları vardır. Kucakta olmayı da çok sever. İlgisini, sevgisini insanlara göstermekten çekinmediği gibi kendisi de ilgi ve sevgi bekler. Eğitimleri kolaydır. Eğitilebilir bir yapıya sahiptirler. Bu sayede insanlarla bir arada yaşaması kolaylaşır. Oldukça zeki bir köpektir. Uysal, sevecen olan bu ırk, çocuklarla çok iyi anlaşır ve çocuklar tarafından da çok sevilir. Köpek sahiplenme isteği bulunan çocuklu aileler için iyi bir tercih olacaktır. Tatlı ve sevimli görüntüleri olsa da bünyesinde birçok kalıtsak hastalık taşırlar. Köpek sahiplenme isteğiniz var ve bu ırk olacaksa, onu veterinere götürmeli, kontrollerini yaptırmalısınız.

Spitz Köpek Irkının Fiziksel Özellikleri

Kalın bir deri yapısına sahiptir. Son derece dikkat çekici olan tüyleri bembeyaz ve oldukça uzundur. Tüyleri sayesinde insanların dikkatini çeker. Gözleri yuvarlak, burunları küçüktür. Kulakları ise hep dik bir yapıdadır. Genellikle 7-14 yıl ömürleri olmaktadır.

Spitz Köpek Irkının Bakımı

Bakım konusunda sahibi olduğu aileyi çok zorlamayan bu ırkın banyo yapma süresi 6 aya kadar çıkabilir. Uzun tüylerinin sürekli olarak taranması gerekmektedir. Tüylerinin taranmasıyla birlikte sürekli olarak yapılacak bir diğer bakımı yüz bakımıdır. Kulak, ağız, göz ve burun bakımları düzenli olarak yapılmalıdır. Eğer siz yapamıyorsanız bir uzmana götürüp yaptırmalısınız. Yüz bakımı ihmal edildiği sürece ilerde ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Beslenme konusu da son derece önemlidir. Bu ırkın obeziteye yatkın bir yapısı bulunmaktadır. Sağlıklı ve düzenli beslenmediği sürece, ömrünün yarısını obeziteye bağlı bir şekilde geçirebilir. Obeziteyle savaşması köpeğin sağlığı için olumsuz bir durum olmakla beraber, sahiplerini de olumsuz bir sürece sokacaktır. Bir uzmandan yardım alarak mamaları hazırlanmalıdır. Kaliteli, sağlıklı kuru ve yumuşak mamalar tüketmelidirler.

Genel Kültür