Macar Parkelerin Gelişim Süreci

Macar Parkelerin Gelişim Süreci

Parkeler, günümüzde en çok kullanım oranına sahip olan ev dekorasyon malzemeleridir. Parkeler, evlerin veya çeşitli mekânların beton zeminlerinin üzerine döşenmek sureti ile uygulanan dekorasyon araçlarıdır. Bu dekorasyon araçları çok sayıda çeşide, şekle, desene ve renge sahiptir. Parke çeşitlerinde biri olan macar parke evin iç görünüşünü belirleyen önemli parke çeşitlerinden biridir. Macar parkeler, uygulandıkları alanların veya mekânların görüntüsünün daha iyi bir seviyeye gelmesine yardımcı olur. Bununla birlikte bu parke çeşidi kullanıldığı mekânın ısı dengesini ayarlayan bir faktördür.

Macar Parkelerin Genel Özellikleri

 Macar parkelerin oluşum yapısı diğer parkelerden biraz daha faklıdır. Bu parkenin özeliklerini belirleyen birkaç farklı unsur vardır. Öncelikle macar parke çeşidi kırk veya altmış derecelik bir açı ile zemine döşenir. Bu açılar paralel kenar olacak şekilde uygulanır. Bununla birlikte döşenen yerde düz çizgiler halinde ilerleyen bir yapıdır. Bu parkelerin en önemli niteliği zikzaklar veya başka bir deyiş ile çapraz olacak şekilde dizayn edilmesidir. Bu çapraz şekiller macar parkenin asıl özelliğidir. Bu özelliği sayesinde oldukça sık tercih edilir. Ayrıca macar parkelerin balıksırtı, herrinbone veya chevron adı verilen çeşitli varyasyonları da mevcuttur.

Macar Parke Çeşidinin Gelişimi

 Geçmiş dönemlerde de kullanıldığı düşünülen macar parke çeşidi özellikle Avrupa’da zemin üzerine klasik bir tarzın yaratılması amacı ile döşenmekteydi. Bununla birlikte Eski Romalıların da bu parke çeşidinin balıksırtı olan varyasyonlarını kullandıkları düşünülmektedir. Bunların dışında macar parkeler gelişen yüksek teknolojinin yardımı ile sürekli gelişme ve yenilenme göstermiştir. Artık yüksek teknolojili makinelerin yardımı ile süratli bir şekilde ve yoğun emek gerektirmeden macar parkelerin üretimi mevcuttur. Bu da macar parkelerin seri bir şekilde üretilmesine katkı sağlamıştır. Genel olarak bakıldığında parkelerin üretim sürecinde lazer kesim yapılmasını sağlayan makineler kullanılmaktadır. Bu durum, parkelerin daha hızlı ve bozulma, kırılma olmadan ihtiyacı olan zeminlere döşenmesine yardımcı olmaktadır.

Macar Parke Çeşidinin Evlerde Kullanımı

 Macar parkeler çapraz olan yapıları ve şekilleri itibari ile her mekâna kolayca uyum sağlayabilen yapılardır. Evlerin her odasında kullanılan bu parkeler, uygulandıkları odalarda klasik bir stilin yaratılmasına yardımcı olurlar.

Genel Kültür