Antalya- Gökyüzü Gözlem Etkinliği Düzenlendi!

Antalya- Gökyüzü Gözlem Etkinliği Düzenlendi!

Antalya- Gökyüzü Gözlem Etkinliği Düzenlendi!

18 Ağustos’ta başlayan Antalya Gökyüzü Gözlem etkinliği sırasında gözlemlenen meteor yağmuru, gökbilimcilere heyecanlı anlar yaşattı. Astronomi meraklıları etkinlik alanına kurulan teleskopun önünde “Gökyüzünü İzleyen Kuyruk” oluşturdu. Etkinlik boyunca 630 saat gözlem yapılmıştır.

18 Ağustos’ta Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VARANK tarafından açılışı yapılan Antalya Gökyüzü Gözlem etkinliğinin ilk gününde, 750 kişi kura ile seçilen 3.500 kişinin yanı sıra toplam 1.400 kişi çadırlarda yaşadı. Etkinliğin ikinci gününde Kepez Belediyesi’nin “Çadırını getir bizimle yürü” sloganıyla düzenlediği davete binlerce kişi katıldı. Bölgedeki beş gözlemevi bir “gökyüzü kuyruğu” oluştururken, ilk iki gün boyunca etkinliğe her gün 8.000 turist katıldı. Antalya haber sizlere en iyiyi sunuyor.

Katılım Oldukça Yoğundu!

Gökyüzü tutkunları ayrıca, uluslararası uzay araştırmaları için atmosfer açısından dünyanın en iyi yerlerinden biri olarak kabul edilen, Türkiye’nin en büyük aktif gözlemevi olan TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’ni (TUG) ziyaret etme fırsatı da buluyor. Katılımcılar, etkinliğin gerçekleştiği Saklıkent Kayak Merkezi’nin kenarından 7 kilometrelik dağ yolunu 2500 metre yükseklikteki Bakırlı tepe Rasathanesi’ne çıkarak, uzay araştırmalarında uluslararası olarak kullanılan 4 dev optik teleskop hakkında bilgi aldı.

RTT 150, 1,5 metre ayna çapıyla Türkiye’nin en büyük optik teleskopu, Beydağlarının en yüksek zirvelerinden biri olan Bakırlı Tepe’de kurulu teleskoplardan biri ve gözlem heyecan verici. Türkiye’nin ilk ve en büyük spektral çekicisi olarak adlandırılan RTT 150 teleskopu, yıldız ışığını dalga boylarına ayırabilmesi ve içindeki nesnelerin kimyasal bileşimini inceleyebilmesi nedeniyle büyük ilgi görüyor. Antalya son dakika haberleri sizlere en güncel gelişmeleri sunar.

500’e Yakın Gözlem Projesi!

ABD, Avrupa, Afrika ve Avustralya’da kurulan robotik teleskoplar ağının bir parçası olarak Astronomi meraklıları, 500’e yakın ulusal ve uluslararası gözlem projesinde birçok keşifle T100, T60 ve Saklıkent bölgesinde ROTSE-III-. Ayrıca D teleskopunu da öğrendi.

TUG’un dev teleskobunun yanı sıra Saklıkent Kayak Merkezi’nin faaliyet alanına 5 adet gözlemevi kuruldu. Üniversite astronomi ve uzay kulüplerinden 78 astronomi uzmanı seçildi ve gözlem yapmak için 30 teleskop kullanıldı. Etkinlik boyunca her bir teleskop ortalama 21 saat gözlem gerçekleştirirken, toplam 630 saat gözlem yapıldığı anlaşıldı.

Genel Kültür