Yeni Başlayanlar İçin Aralıklı Oruç Tavsiyeleri

Yeni Başlayanlar İçin Aralıklı Oruç Tavsiyeleri

Yeni Başlayanlar İçin Aralıklı Oruç Tavsiyeleri

Oruç binlerce yıldır uygulanmakta olan ve dünya çapında birçok farklı din ve kültürde temel olarak uygulanan bir yeme şeklidir. Genellikle 16 saat aç ve 8 saat tok şeklinde uygulanan aralıklı oruç, en popüler oruç tarzlarından biridir. Aralıklı oruç tutmayı, nasıl çalıştığını ve sizin için doğru olup olmadığını anlayabilmek için bir uzman görüşüne ihtiyaç duysanız da, genel olarak ne olduğunu ve nasıl uygulandığını öğrenebilirsiniz.

Yiyecek ve kalori içeren içeceklerin tüketimini günde sekiz saat belirli bir kalıp içerisinde sınırlandırmayı ve kalan 16 saat boyunca yiyeceklerden uzak durmayı hedefleyen aralıklı oruç, kişisel tercihinize bağlı olarak haftada sadece bir veya iki defadan fazla istediğiniz sıklıkta tekrarlanabilir. Özellikle kilo vermek ve yağ yakmak isteyenler için ideal bir beslenme çeşididir.

Geriye kalan birçok farklı diyet şekli, genel olarak daha katı kurallar ve düzenlemeler içerir. Aralıklı oruç ise sadece tek bir kurala bağlı olarak beslenmenize izin verir. 16/8 olarak uygulanan aralıklı oruç tutmak, daha kolay ve en az çabayla gerçek sonuçları elde edebilmenizi sağlar. Normal diyet takvimlerinden daha az kısıtlayıcı ve daha esnek olarak kabul edilen aralıklı oruç, nerdeyse her yaşam tarzına kolayca uyum sağlayabilir. Kilo kaybını artırmanın yanı sıra, 16/8 olarak uygulayacağınız aralıklı oruç, kan şekerinizi de kontrol altına alarak daha iyi şekilde beyin fonksiyonlarınızın çalışmasını sağlayarak, uzun bir ömür vaat eder.

Basit, güvenli ve sürdürülebilir aralıklı oruç diyeti kolayca uygulanabilir şekildedir. Birçok insan gibi sizde öğlen ile akşam en geç 8 saatleri arasında yemek yemeyi tercih edebilir ve sadece gece boyunca oruç tutmanız ve kahvaltıyı atlayabilirsiniz. Böylelikle uygulaması daha kolay ve basit olacaktır. Fakat bu saatler sizin için doğru ve uygulanabilir değil ise size en uygun saatleri tercih ederek 16/8 kuralına bağlı kalmanız yeterli olacaktır.

Besin açısından zengin ve sağlıklı gıdaları kullanarak aralıklı orucunuzu daha da etkili hale getirebilirsiniz. Orucunuza hangi gıdaları ne zaman ekleyeceğinizi, haftanın kaç günü yapmanız gerektiğini tam olarak anlayabilmek ve doğru uygulamayı gerçekleştirebilmek için bir uzman olan Burak Kulaksız ile iletişime geçebilirsiniz.

Spor