Vajinoplasti (Vajina Daraltma)

Vajinoplasti (Vajina Daraltma)

Pek çok kadında özellikle gebelik ve doğum sonrasında meydana gelebilen vajinal genişleme, kadınların ve çiftlerin cinsel yaşamlarında olumsuz bir etken olmaktadır. Bu nedenle de vajinal daraltma operasyonu, daha sağlıklı bir cinsel yaşam ve çiftler arasındaki cinsellikle ilgili bu durumdan dolayı yaşadıkları olumsuzlukları ortadan kaldırmaktadır.

 Vajina Daraltma

 Tıptaki literatürde “vajinoplasti” olarak geçen vajinal daraltma, kozmetik jinekoloji olarak farklı bir alanda yer almaktadır ve operasyonlar kadınların hem fizyolojik hem de psikolojik sağlıkları için oldukça tercih edilen operasyonlar arasında yer almaktadır. Vajinoplasti ameliyatı, jinekolog hekimler tarafından gerçekleştirilen operasyonlardır.

 Vajina Genişleme Nedenleri

 Bağ dokuları ve kas dokularından oluşan bir yapıya sahiptir vajina. Bağ dokularının ana bileşeni ise kolajendir. Zamanla yaş ilerledikçe vücudun kolajen üretiminin azalmasıyla birlikte, vücutta gevşemeler meydana gelmektedir. Bu konunun daha net anlaşılması için genellikle yüzdeki yaşlılık belirtileriyle ilgili örnekler verilmektedir. Benzer durum vajina bölgesinde de söz konusu olabilmektedir.

 Yaşın ilerlemesinin yanı sıra; gebelik, doğum, kürtaj ve benzeri başka etkenler de bağ ve kas dokusunda zedelenmeler meydana gelerek vajinal genişleme olabilmektedir. Vajina genişlemesine etken olarak en sık karşılaşılan durum, normal doğumlardır. Özellikle zor bir doğum süreci geçirmiş olan kadınların bağ ve kas dokularında zedelenme meydana gelebilmektedir.

 Vajina genişlemesinde en sık karşılaşılan durum doğum olsa da, bazen hiç doğum yapmamış kadınlarda da vajinal genişleme söz konusu olabilmektedir. Bu da kadınların bağ dokusunun zayıf bir yapıya sahip olmasından kaynaklanmaktadır.

 Vajinoplasti Nedir?

 Genişleyen vajinanın eskisi gibi sıkı yapısına dönebilmesi için yapılan operasyon vajinoplasti operasyonudur. Zorlu bir doğum geçirmiş olan kadınlarda; yapılan operasyon sonrasında vajinanın tam anlamıyla eski yapısına kavuşabileceği söylenememekle birlikte, vajinal genişlemeden dolayı yaşanan rahatsızlığı, mutsuzluğu ve huzursuzluğu ortadan kaldırmaktadır. Çünkü zor geçen bir doğumda bağ ve kas dokuları ciddi şekilde hasar görebilmektedir.

 Vajinal genişleme problemi yaşayanlar için gerçekleştirilen vajinal daraltma ameliyatlarında; vajina içine kesiler atılarak doku çıkarılıp ve sonrasında enine dikişler atılmaktadır. Vajinanın arka duvarı da, vajina girişinden itibaren içeriden daraltılmaktadır. Vajinal kaslarda zedelenme ya da ayrılma olmuşsa, vajinal kanalın alt kısmında yer alan pelvik kasların da birbirlerine yakınlaşması için gerekli müdahale yapılmaktadır. Böylelikle sıkılık da arttırılmaktadır.

Sağlık