Tenis Gribi Seçimi Neden Önemlidir

Tenis Gribi Seçimi Neden Önemlidir

Tenis bir spor dalı olarak dikkat çekmekle beraber ve disiplin olarak incelendiğinde oldukça önem detayları da içermektedir. Diğer pek çok spor dalına kaynaklık eden köklü bir tarihe sahiptir. Bu anlamda ekipmanlarının oldukça önemli detayları durumu daha da ciddi hale getirmektedir. Nitekim bir ekipman spor olarak ifade edilen disiplinle ilgili olarak mevcut detayların söz konusu sporu daha da özel hale getirdiği anlaşılmaktadır. özellikle daha iyi bir oyun oynama noktasında ekipman desteğinin çok fazla etkisi olduğu görülmektedir. Bu açıdan amatör ve profesyonel tenisçilerin birbirinden ayrıldığı noktalar çok fazladır. Her oyuncunun kendine ve oyun stiline göre ekipman tercih etmesi hayati sonuçlar ortaya çıkaracaktır. Tenis oyununun en temel bileşeni olan tenis raketi ile ilgili birçok farklı element olduğunu görmekteyiz. Bu anlamda tenis raketi ile ilgili en önemli ayrıntılardan bir tanesi de griplerdir.

Tenis raketi ile ilgili olarak özellikle uygun griplerin ölçüler bazında iyi anlaşılması gerekir. Grip ölçüleri inç birimi ile ölçülmektedir. Bu anlamda 4 inç ve dolayında ki gripler genel itibarıyla standart bir ölçü ifade eder. Bu mesafe engel mesafe olmakla birlikte bir takım noktalarda değişkenlik arz etmektedir. Diğer yandan farklı ülkelerdeki ölçü birimlerinin değişkenliği noktasında da bir takım durumların değişebileceği önden hesaba katılmalıdır. Grip ölçüsünün önemli oluşu tenis raketinin oyuncuya görelik ilkesine katkı sağlamaktadır. Nitekim her oyuncunun belli başlı özellikleri vardır. Bu özellikler ile uyum sağlayabilecek şekilde garip ölçüsünü tayin edilmesi gerekir. Diğer yandan doğru grip ölçüsünün olmaması daha fazla kuvvetin bileğe daha fazla yüklenmesine sebebiyet verecektir. Özellikle maç başarısının sağlanması yanı sıra tenisçi sağlığının da göz önünde bulundurulması gerekir. Doğru tenis gribinin seçimi bu nedenle oldukça önemlidir.

Tenis gribi ile ilgili olan ölçünün en iyi şekilde alınabilmesi çerçevesinde farklı yöntemler vardır. Bunlardan ilki ortasındaki çizgi itibariyle orta parmağa kadar gelen mesafenin ölçülmesidir. Diğer yöntem ise avuç içine yerleştirilen raket sapının ortalamasının diğer elin işaret parmağı ile alınması ile gerçekleştirilmektedir. Bu anlamda başarılı bir seçim daha başarılı bir oyun ortaya koyar.

Spor