Pilot Reaktör Nedir

Pilot Reaktör Nedir

Pilot reaktörler büyük tesislerin tasarımında kullanılmak için sistemin davranışı hakkında bilgi üretmesi için kullanılan endüstriyel sistemlerdir. Farklı boyutlarda üretimi yapılabilmektedir. Pilot reaktörler paslanmaz çelikten üretilmektedir. AR-GE amaçlı olarak deneme üretimleri yapılabilmektedir. Yüksek hacimli üretimler gerçekleştirilmeden önce aynı üretimlerin küçük hacimli versiyonları yapılmakta ve böylece düşük maliyetlerde formüller geliştirilebilmektedir.

Pilot reaktör kullanım amaçlarına göre ve yerlerine göre farklı özelliklerde üretilebilmektedir. Uluslararası standartlar bulunur. Bu standartlara göre üretimler yapılabileceği gibi müşterilerin istekleri doğrultusunda da değişen kapasitelerde üretilebilmektedir. Yüksek kalite ve uzun ömürlü kullanımlar için uygun olacak şekilde geliştirilir ve imalat edilir.

Pilot Reaktör Nerelerde Kullanılır?

Pilot reaktörler kimya tesisleri için gereklidir. Deneme üretimleri son derece kolaylık sağlar. Farklı kapasite ve değişik özelliklerde pilot reaktör üretimleri gerçekleştirilmektedir. Proses ihtiyaçlarına göre vakum, ısıtma, soğutma, karıştırıcı, çırpıcı gibi özellikler edinebilmektedir. Sıyırıcı, değişik karıştırıcı özellikleri pilot reaktörlere eklenebilmektedir.

300°C sıcaklık dayanım gücü bulunmaktadır. Ortalama da 6 Bar basınca karşı mukavemeti vardır. Uluslararası standartlarda tasarım modellemesi ve imalatı yapılır. Pilot reaktör dışında bir çok farklı reaktör modeli ve kullanımı bulunmaktadır. Kimi reaktörler küçük hacimli olup projeye göre ebat ve teknik özellikleri değişmektedir. Sektörel anlamda da oldukça fazla çeşitliliği vardır. Bir çok endüstri ve sanayide kullanımı yapılmaktadır. İmalatı ve üretilmesi teknik bilgi ve yeterlilik istemektedir. 

Pilot reaktör İmalatı

Yüksek basınçlara sahip olan, sıcaklıklı, akışkanlara göre özel karıştırıcısı bulunan pilot reaktör üretimleri imalatçılar tarafından yapılmaktadır. Sızdırmaz yapıları ile birlikte istenilen işlevleri verimli bir şekilde verebilmektedir. Müşteriler kendi ihtiyaçlarına göre eşsiz rekatörler tasarlatabilir ve üretimlerini isteyebilir. Hazır reaktör sistemlerinin yanında müşterilerin özel istekleri doğrultusunda da projeler geliştirilmektedir. Standart ölçüler müşterilerin isteklerine göre revize edilebilmektedir.

Basınç sıcaklık, hacim ve hız gibi unsurlarda sınırlandırılmalar bulunmaktadır. Üretimler bu sınırlandırmalara göre gerçekleşir. Terzi usulü bir şekilde taleplere göre pilot reaktör üretimleri yapılabilmektedir. gelişen yeni nesil teknolojilerle uyumlu pilot reaktörlerin gereksinimi oldukça imalat talebide aynı yükseklikte devam edecektir. Yüksek hacimli yada küçük ve orta ölçekli projeler için özel imalat yaptırabilirsiniz. 

Genel Kültür