Fiziksel Ve Mental Açıdan Tenis

Fiziksel Ve Mental Açıdan Tenis

Tenis sporunun fiziksel, psikolojik ve sosyal yönleriyle faydaları vardır. Ülkemizde önemi her geçen gün artan tenis sporu, her kesimden bireyin kolaylıkla yapabileceği bir spor dalı haline gelmiştir. Son yıllarda medyanın tenise daha fazla yer vermesi ve federasyonun etkili çalışmaları sonucunda toplumun büyük kısmı bu spora da ilgi duymaya başlamıştır. Artan bu ilgiyle eş zamanlı olarak, tenis oynanmasına olanak veren kulüplerin sayısı da artmıştır. Bugün birçok yerleşim alanında tenis kortu bulunmakla birlikte, hemen hemen tüm şehirlerde faaliyet gösteren en az bir tenis kulübü vardır. Tenisin bu denli sevilmesinin ve ilgi görmesinin altında yatan birçok sebep yer alır. Spor medyası bilinçlendikçe ve medyada farklı spor branşlarında uzman kişiler kendilerine yer buldukça, kısa süre önce yalnızca futbol odaklı olan spor medyasında, tenis gibi diğer spor branşları daha fazla yer almaya başlamıştır. Bu da beraberinde toplumun bu spora olan bakış açısını değiştirmiş ve ilgiyi arttırmıştır.

Tenis sporunda ilklerin yaşandığı bir dönem içerisindeyiz. Grand Slam’lerde Türk sporcular rekabet halinde olup tur geçmektedir. Milli takımlar düzeyinde Avrupa’nın önde gelen ülkeleriyle de aynı kategorilerde mücadele etmekteyiz. Bu durum da hem medyanın hem de toplumun ilgisini olumlu yönde etkileyen en önemli unsurlardan biridir. Kulüp ve kort sayısındaki artış tenisin tabana yayılması için kolaylık sağlayan en önemli unsurdur. Bu durumun sonucunda tenis oynamanın maliyeti uygun düzeylere çekilmektedir.

Tenisin faydalarını fiziksel, psikolojik ve sosyal yönden olmak üzere üç ana grupta toplayabiliriz. Tenisin size sağlayacağı en önemli fiziksel faydalar; vücudun genel yağ yakımına yardımcı olması, bireye çeviklik, denge, esneklik ve hız kazandırması, vücut koordinasyonunu arttırması şeklinde özetlenebilir. Bu fiziksel faydaların yanı sıra tenis, rakibe, kısmen rüzgâra ve güneşe karşı verilen bir mücadele olduğundan, psikolojik anlamda bireye önemli katkılar sağlar. Bu faydalar, tenisin bireye sürekli mücadele etmeyi öğretmesi, sorumluluk anlayışı kazandırması ve bireyin disiplin kavramını geliştirmesi, sporda plan yapmayı ve strateji geliştirmeyi öğretmesi şeklinde ifade edilir. Tenis, günümüzde bilindiği gibi faydalı ve önemli bir spor dalı haline gelmiştir.

Spor