Elektrostatik Filtre Kullanım Amacı

Elektrostatik Filtre Kullanım Amacı

Elektrostatik Filtre Kullanım Amacı

Elektrostatik filtre genel olarak HEPA filtresi denir ve havadaki tozu ve diğer havadaki partikülleri çıkarmak için kullanılan bir hava temizleme cihazıdır. 1952’de Birleşik Devletler ordusu tarafından icat edildi ve o zamandan beri temel bir ev aleti haline geldi. Birçok evde havadaki toz, bakteri ve diğer zararlı partikülleri temizlemek için HEPA hava filtreleri takılıdır. Ancak bu cihazlar sadece ortamın temizliğini azaltmak için değil; tıbbi uygulamaları da vardır.

HEPA filtreler elektrostatik filtrelerdir; partikülleri havadan uzaklaştırmak için yüklü plakalar kullanırlar. Bu filtreler, ince toz seviyelerini azaltmak için ofislerde yaygın olarak kullanılır. Ayrıca steril ortamların gerekli olduğu hastanelerde ve tıp merkezlerinde de bulunabilirler. Ayrıca araçlarda, insan ciğerlerine girmeden önce havadaki zararlı partikülleri uzaklaştırmak için kullanılır. Bir sigara molası vermek veya arabanızı sürmek, HEPA filtresi kullanmazsanız, havadaki zararlı partiküllerle ciğerlerinize zarar verebilir.

Elektrostatik Filtre Ne İşe Yarar?

HEPA filtreleri, pozitif yüklü iyonize molekülleri çektikleri için temizledikleri havadaki partiküllerin çoğunu yakalar. Bu, pozitif yüklü plakalar tarafından tutuldukları havadaki toz ve kalıntıları filtreye çeker. Negatif yüklü plakalar daha sonra pozitif yüklü plakalara yapışan bakteri veya virüs gibi havadaki negatif yüklü parçacıkları yakalar. Kirlenmiş hava daha sonra içeriğiyle başka hiçbir şeyi kirletmeden atmosfere bırakılmadan önce bir karbon konumlu filtreden geçer.

Elektrostatik Filtre Önemi Nedir?

Elektrostatik filtre ayrıca su arıtma sistemlerinde nehirlerden, akarsulardan, göllerden veya yeraltı sularından partikülleri yutulan su veya kontamine gıdaların yutulması yoluyla vücuda yeniden girmeden önce çıkarmak için yaygın olarak kullanılır. Bu filtreler, HEPA filtrelerine benzer şekilde çalışır; ancak, pozitif yüklü iyonları bir filtrenin içinde tutmak yerine, negatif yüklü iyonları bir filtrenin içinde hapseder. Bu, bakteri veya virüs gibi zararlı mikropların kontamine sudan, yutulan su veya kontamine gıdaların yutulması yoluyla vücudumuza girmeden önce daha fazla uzaklaştırılmasını sağlar.

Bir kez daha, bu cihazları evde veya işte kullanırken havadaki kirleticileri solumadığımız için kontamine sudan hastalanma şansımızı azaltır! Bu cihazların günümüzdeki kullanım olanağı oldukça fazla düzeydedir. Birçok kişi tarafından sıklıkla kullanılan ürünler arasında yer alıyor.

Teknoloji