Diş Çekilmelerine Dikkat!

Diş Çekilmelerine Dikkat!

Bireylerde meydana gelen diş eti çekilmesi diş kayıplarına neden olur. Genç ve yaşlılarda dahi olmak üzere her yaş kesiminde görülebilen diş eti çekilmeleri diş kayıplarının en önemli ve en başlıca sebeplerinden biridir. Diş eti sinirinin diş mine seviyesinin altına düşmesi ile kök yüzeylerde açılmalar görülmektedir. Buna diş eti çekilmeleri denmektedir. Diş eti çekilmesi toplumun genelini etkileyen bir diş hastalığı çeşididir. Diş eti çekilmelerinin en kötü yanı ise kişilerde diş kayıplarına yol açmasıdır.

 Bireyler diş kaybı ya da diş hastalıklarına yakalanmamak için düzenli olarak bir diş kliniğine gitmelidir. Hastalar tarafından çokça tercih edilen tuzla diş kliniği uzman hekim kadrosu ile kişilerin güvenini kazanmıştır. Ulusoy ağız sağlığı tuzla diş kliniği bireylerin yaşadığı diş ve diş eti hastalıklarının tedavisinde alanında ön plana çıkmaktadır.

 Diş Eti Çekilmesinin Nedenleri Nelerdir?

 Diş kayıplarının en büyük sebebi diş çürükleri değil diş eti çekilmeleridir. Diş etinin içerisinde oluşan iltihap dişi çevreleyen ve dişin gömülü bulunduğu kemik dokusunu etkileyerek, kemik dokusunda erimeye sebep olmaktadır. Diş eti dokusu kemik dokusunu takip ederek diş eti çekilmesine neden olmaktadır.

 Bireylerin diş diziliminde ki çapraşıklıklar, yanlış diş fırçalamaları, diş sıkma alışkanlığı, alt ve üst çene arasındaki kapanma bozuklukları ya da diş gıcırdatma alışkanlıkları diş eti çekilmesinin en belirgin sebepleri arasında yer almaktadır. Çene yapısı dar olan kişiler de farklı yerlerde çıkan dişler de diş eti çekilmesinin nedeni olarak gösterilir.

 Diş eti çekilmelerinin bu ve bunun gibi birçok sebebi olabilir. Bu yüzden mutlaka tuzla diş kliniği ile iletişime geçip bu sorunun neden ve çözümü hakkında bilgi almak için hekim yardımı almalısınız.

 Diş Eti Tedavisi Nasıl Yapılır?

 Diş eti çekilmesi sorunu yaşayan kişiler vakit kaybetmeden bir uzmandan yardım almalıdır. Hastada oluşan diş taşlarının kendisi tarafından temizleyemeyeceği yapılardır. Diş eti çekilmeleri değişik aletler ile ağız ortamından uzaklaştırılır. Diş eti çekilmeleri el aletleri kazma işlemi yapılarak, ultrasonik aletler ile ya da ses dalgaları olmak üzere taşlar kırılır. Kırılma işlemi yapıldıktan sonra yıkama işlemi ile ağız ortamından uzaklaştırılır.

 Toplum arasında diş taşlarının kırılması ile ilgili yanlış bilgiler yer almaktadır. Diş taşları kırılan hasta dişlerinde sızlama şikayetinde bulunarak dişlerinin sallandığını ifade eder. Diş taşları kırılan hastanın diş hassasiyeti yaşaması gayet doğal bir durumdur. Çünkü diş taşlarının birikebilmesi için diş eti ve buna bağlı olan çene kemiği arkasından eriterek kendisine yer açmaktadır.

 Diş taşlarının temizlenmesi ile açığa çıkan dişin kök yüzeyinin açığa çıkması ile birlikte de kök yüzeyinde mine tabakası olmadığı için hastalar diş hassasiyeti yaşayabilmektedir. Hastalar mutlaka Ulusoy ağız ve diş sağlığı kliniğine giderek diş taşlarını temizlettirmelidir. Temizlenmeyen diş taşı diş kaybına yol açabilmektedir.

 Diş Eti Çekilmesi Nasıl Önlenir?

 Diş eti çekilmesinin en büyük nedenlerinden biri diş fırçalamasının iyi yapılamamasıdır. Yani bireyler gıda artıklarını diş yüzeyinden doğru düzgün uzaklaştıramaz ise diş eti çekilebilmektedir. Bu yüzden diş eti çekilmesi yaşamak isteyen kişiler doğru bir fırçalama tekniği ile bu durumun önüne geçebilmektedir.

Sağlık