Çocuk Tenis Ayakkabısı Nasıl Olmalıdır

Çocuk Tenis Ayakkabısı Nasıl Olmalıdır

Birçok spor dalı özellikle çocukluk yıllarından itibaren özellikle daha sağlıklı olmaları noktasında ebeveynleri tarafından küçük yaş gruplarına önerilmektedir. Bu anlamda çocukların spora teşvik edilmesi ve yönlendirilmeleri onların gerek psikolojik ve gerekse de fiziksel anlamda sağlıklarını olumlu yönde etkileyecektir. Diğer taraftan yapılan araştırmalara göre sporla ilgilenen çocukların okul başarısının da oldukça olumlu bir biçimde etkilendiği görülmektedir. Nitekim sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. Daha önce de ifade edildiği gibi küçük yaş gruplarına önerilen spor dalları arasında tenis yer almaktadır. Tenisin bütün kas gruplarına yönelik bir spor olması kısa sürede fiziksel kondisyonun daha kolay sağlanması noktasında önemli bir avantajdır. Tenis oynayabilmek için gereken bütün envanterler çocuk oyuncular için de geçerlidir. Bu anlamda çocuk tenis ayakkabısı çocuk oyuncular için sağlıklarını etkileyecek önemli bir spor materyal indir.

Tenis oynamak için gerekli en temel envanterler arasında tenis ayakkabıları yer almaktadır. Tenis ayakkabılarının pek çok özelliği bu oyunun çok daha sağlıklı oynanabilmesi noktasında başlıca önem taşımaktadır. Tenis ayakkabıları birçok değişkene bağlı olarak farklı özelliklerde tercih edilmelidir. Bu durum çocuklar için de geçerlidir. Özellikle gelişim çağında olmaları sebebiyle sağlıklarına uygun bir tenis ayakkabısı seçmeleri büyük önem taşır. Çocuk tenis ayakkabısı oyun tarzına göre şekil almaktadır. Genel olarak çizgi ve hücum oyuncuları için farklı hareket tarzları söz konusu olduğundan ayakkabılar da buna göre çeşitlenir. İleri geri kayma hareketleri sürekli olarak tekrarlandığından ayak parmaklarına uygun en konforlu ayakkabı en uygun ayakkabıdır. Bu açıdan yastıklama özelliği gelişmiş ayakkabılar hücum oyuncuları için oldukça uygundur.

Çocuk tenis ayakkabısı seçimi noktasında kort türlerine göre de aksiyon almak mantıklı olacaktır. Bu açıdan toprak zemin için üst yan desteği gelişmiş ayakkabılar tercih edilmelidir. Sert zeminli kortlarda ise destekleyici taban özelliği dizlere binen yükü azaltacaktır. Bunların yanı sıra tüm kortlarda ise daha düz tabanlı ayakkabılar tercih edilmelidir. Diğer taraftan dayanıklı ayakkabıların bu kortlarda daha fazla avantaj sağladığı bilinmektedir. Çocuk sağlığını koruması açısından ise esneklik diğer bir önemli özellik olacaktır.

Spor